mgr Agata Honkisz
Fizjoterapeuta
Specjalista w fizjoterapii uroginekologicznej i seksuologicznej kobiet, instruktor aktywności fizycznej kobiet
Rozstęp mięśni prostych brzucha dotyczy większości kobiet w okresie ciąży i połogu!
Organizm kobiety podlega w okresie ciąży wielu przemianom anatomicznym i fizjologicznym. Jedną z nich jest stała adaptacja przednio-bocznej ściany jamy brzusznej do wciąż rosnącej wraz z dzieckiem macicy. Sprzyjają temu hormony ciążowe. Ciało kobiety musi się rozciągnąć, aby zrobić miejsce dla maluszka i jest to stan prawidłowy.
U niektórych kobiet, szczególnie jeśli rodzą duże dziecko, może dochodzić do patologicznego rozejścia mięśni prostych brzucha. Wówczas mięśnie prawej i lewej połowy ciała mocno oddalają się od siebie i dochodzi do rozciągnięcia kresy białej- tkanki łącznej w środkowej linii ciała. Objawia się to charakterystyczną luką pomiędzy mięśniami, która w pewnych pozycjach i przy niektórych ruchach ulega uwypukleniu w formie stożka (np. kiedy stojąc mocniej odchylisz tułów ku tyłowi, lub kiedy leżąc na plecach unosisz głowę i barki ku górze).
Zarówno w okresie ciąży, jak i w połogu warto poddać się ocenie mięśni brzucha i w przypadku stwierdzenia ich rozejścia wprowadzić postępowanie fizjoterapeutyczne. Fizjoterapia w tym przypadku obejmuje reedukację czynności dnia codziennego oraz postawy ciała, wdrożenie odpowiednich ćwiczeń, eliminację ćwiczeń szkodliwych, kinesiotaping i terapię manualną. W przypadku rozległych zmian ze współtowarzysząca przepukliną brzuszną może istnieć konieczność leczenia operacyjnego. Zaniedbanie mięśni brzucha po porodzie to nie tylko defekt estetyczny. Może prowadzić do poważnych konsekwencji w postaci bólu kręgosłupa i zaburzeń w funkcjonowaniu dna miednicy (nietrzymanie moczu, obniżenie narządów).
Terapia prowadzona jest w Ośrodku Medycyny Matczyno-Płodowej przy ul. Kremerowskiej 11
Wizyta trwa ok. 45 minut
Zapisy: 12 376 00 23
Terapię prowadzi: